کمپانی اپل به فرار مالیاتی گسترده متهم شد – دیجیاتو – هاست رایگان

ارسال شده توسط

اخیرا روزنامه آلمانی «زودویچه تسایتونگ» ۱۳
اتهامات عدم پرداخت مالیات به دولت آمریکا بسیار دور از واقعیت است چرا که ما میلیون ها دلار مالیات حاصل از درآمدهای خارجی خود را پرداخت کرده ایم.

ما به عنوان بزرگترین کمپانی پرداخت کننده مالیات در دنیا طی سه سال گذشته ۳۵ میلیارد دلار مالیات را به صندوق دولت ها واریز کرده ایم. بخش گسترده ای از ارزش اپل در آمریکا شکل می گیرد، بنابرین بیشتر مالیات های به این کشور پرداخت می شود.

مسئولان اپل در این رابطه بیانیه ای را منتشر کرده اند که خلاصه آن بدین شرح است:

بر اساس قوانین داخلی ایرلند شرکت های فعال در خاک این کشور باید سالیانه ۱۲٫۵ درصد از درآمدشان را به عنوان مالیات پرداخت کنند، این در حالی است که بر اساس تحقیقات اتحادیه اروپا، اپل در سال ۲۰۱۴ تنها ۰٫۰۰۵ درصد از درآمدش را به عنوان مالیات پرداخت کرده بود و در نتیجه به پرداخت ۱۴٫۵ میلیارد دلار جریمه محکوم شد.گفتنی است افراد و شرکت های بزرگ برای فرار از پرداخت مالیات های کلان در کشورهای آمریکایی و اروپایی، عمدتا سرمایه های خود را به جزایر کوچک و ناشناخته ای منتقل می کنند که میزان مالیات در آنها ناچیز است.

اخیرا روزنامه آلمانی «زودویچه تسایتونگ» ۱۳٫۴ میلیون سند را منتشر کرده که در آنها روش های سرمایه گذاری مخفیانه کمپانی های قدرتمند برای فرار از پرداخت مالیات را شرح داده شده است.

این کمپانی ماه گذشته نیز بیانیه ای دیگر را در پاسخ به اتهامات مالیاتی منتشر کرده بود:

در میان این شواهد که به «اسناد پارادایز» مشهور شده اند، نام کمپانی اپل نیز در کنار ملکه انگلیس و وزیر بازرگانی آمریکا به چشم می خورد.

دولت ایرلند از سال ۲۰۱۵ قوانین مالیاتی خود را تغییر داده و از آن زمان ما نیز مقررات خود را تغییر داده ایم اما هدف از این تغییرات نه فرار مالیاتی بلکه حفاظت از روند پرداخت مالیات به دولت آمریکا بوده است.

شایان ذکر است  که برخی شرکت های آمریکایی سرمایه های انباشته شده در این جزایر کوچک را برابر با تولید ناخالص داخلی سه کشور انگلیس، ژاپن و فرانسه می دانند.

بر اساس این اسناد اپل از طریق یک شرکت حقوقی مستقر در «جزایر برمودا» به نام «اپل‌ بی» ۲۵۰ میلیارد دلار از سرمایه هایش را از ایرلند به جزیره ای کوچک به نام «جرزی» منتقل کرده که از قوانین مالیاتی اتحادیه اروپا معاف است.

جزیره جرزی

از نظر ما قوانین مالیاتی بین المللی باید به گونه ای تغییر کند که امکان جریان آزاد سرمایه را فراهم کرده و به رشد اقتصادی و ایجاد شغل کمک کند.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *